Praní bot a tenisek v pračce - jak na to.

Praní bot a tenisek v pračce - jak na to.

V tomto článku si povíme, jak je to s praním obuvi v pračce, jaká to má rizika a omezení. Jsou druhy bot, u kterých se můžete směle vrhnout na praní v domácí pračce bez obav z poškození. U jiných je to nevhodné nebo je jejich poškození téměř jisté. Dozvíte se také pár šikovných tipů jak správně připravit boty na praní, jaké materiály jsou pro tuto metodu vhodné a jak se vyhnout potenciálním problémům. Bez ohledu na to, zda se chystáte poprvé prát tenisky v pračce, nebo chcete zdokonalit svůj dosavadní postup, tento článek vám poskytne všechny potřebné informace.

Boty z textilu, plátna, nylonu, bavlny a polyesteru jsou obvykle bezpečné pro praní v pračce, pokud je zvolený správný prací program
a použitý šetrný prací gel. Máte-li na obuvi výrazné skvrny, např. od oleje, pak se tyto nejspíše nevyperou. Fleky od trávy či zabarvení od jeansů doporučujeme nejprve odstranit, například čističem SHOEBOY’S MULTI CLEAN, a až pak obuv vyprat v pračce.

Než začnete obuv čistit a prát, velmi doporučujeme zkontrolovat pokyny výrobce obuvi, případně jejich čištění probrat tam, kde jste je zakoupili.

Některé druhy obuvi jsou vhodné pro praní v pračce a výrobce toto již přímo uvádí na krabici nebo v návodu. Mnoho dalších typů obuvi naopak vyžaduje ruční čištění pomocí speciaálních přípravků. Kožené boty, tj. i semišky, ani obuv z gumy-pryže byste v pračce nejspíše neměli prát vůbec. Tím spíše ne pokud je obuv vyrobena ze speciálních usní typu rybí, pštrosí či krokodýlí kůže a podobně, nebo jde-li o povrch patinovaný, s efektem, s kamínky, jemnými výšivkami a jiné. Pokud jsou vaše boty vyrobeny z jemného a choulostivého materiálu, například hedvábí, nebo obsahují korálky, výšivky, flitry nebo jiné ozdoby, odneste je k specialistovi na opravu a čištění bot, abyste je nepoškodili. Někdy výrobci obuvi používají nekvalitní lepidlo, které při namočení obuvi (typicky plátěných tenisek) vystoupí a okraz zežloutne. To se však může stát i při zmoknutí a není to kvůli vodě, ale právě kvůli nekvalitnímu lepidlu.

Praní bot v pračce není obtížné, ale vyžaduje určitou přípravu. Než začnete, zkontrolujte pokyny pro péči a čištění vašich bot, aby bylo zajištěno, že jsou vhodné pro pračku, nebo i sušičku. Prací cyklus trvá ca 15 minut, pamatujte však na to že boty budou také potřebovat uschnout. To věšinou trvá celý den, někdy i více, dle materiálu. Většinou ale stačí nechat přes noc.

Krok 1. Vyjměte tkaničky a vložky, jsou-li vyndávací

Doporučujeme je vyprat zvlášť v ruce, pomocí šetrného přípravku, vlažné vody a jemného kartáčku. Pokud je dáte do pračky, použijte speciální sáček, síťku, do kterého je zavřete – v drogeriích se dá běžně koupit. Po uschnutí tkaniček a vyschnutí vložek je můžete zase vložit zpět do bot

Krok 2. Odstraňte hrubé nečistoty, prach, bláto apod.

Prach z obuvi odstraňte vlhkým hadříkem, bláto také, případně použijte speciální kartáček jako tento KARTÁČEK NA ČIŠTĚNÍ BOT SHOEBOY'S. Nezapomeňte odstranit bláto a kamínky i z podešve. Bláto ani kamínky nemají v pračce co dělat, mohly by ucpat sítko. Vyšťouráte je hranou kartáčku perlon, nebo zkuste hřebík apod.

Krok 3. Vložte do pračky

Po vyčištění podešví umístěte boty do sáčku – sítky na na prádlo, aby se při praní v pračce neodíraly přímo o buben. Protože je bubun příliš prázný a jeden pár by v něm příliš „lítal“, doporučujeme přihodit například starý ručník. Hlavně by měl být už mnohokrát vypraný, nesmí pouštět barvu. Poslouží třeba i hard na podlahu, i tma se ale ujistěte že nepouští barvu ani chlupy.

Krok 4. Nastavení pračky a prací prostředek

Nové pračky již mají často program přímo určený pro praní obuvi.

Hlavní, na co si musíte dát pozor, je, aby byla nastavena nízká teplota praní (do 30°C) a pomalé otáčky. Nastavte pračku na jemný cyklus s chladnou či vlažnou vodou a volbou nízkých otáček. Použijte nejlépe tekutý prací prostředek, například ekologicky šetrný BIONIC DRY SPORT DETERGENT, nebo přímo na praní tenisek určený SOLITAIRE SNEAKER WASH. Oba se dobře rozpouští a perou i při nízkých teplotách, navíc velmi příjemně voní.

Krok 5. Sušení

Obecně nedoporučujeme používat sušičku. Zvláště je-li obuv lepená, horký vzduch jí nedělá dobře. Nejlepší je nechat obuv pozvolna přirozeně vyschnout, a to na vzdušném, dobře větraném místě. Nedávejte obuv přímo k topení a už vůbec ne přímo na něj, hrozí poškození obuvi.
Chcete-li schnutí urychlit, zkuste použít staré noviny, nacpat je do obuvi. Pomohou vytáhnout vlhkost, jen musíte navlhlé noviny měnit za suché. Lze také použít speciální elektrické vysoušeče na obuv.

Zcela suchou obuv doporučujeme, v závislosti na druhu materiálu, vyživit a naimpregnovat - bude se pak méně špinit a lépe čistit. Pro svěží vůni můžete občas použít tento antimikrobiální deodorant, SHOE FRESH DEO sprej do obuvi.

 

Odeslat článek známému   Vytisknout