Jaké zvolit zapínání dětských bot? Šněrování, sucháč nebo BOA systém?

Jaké zvolit zapínání dětských bot? Šněrování, sucháč nebo BOA systém?

V tomto článku si povíme něco o tom jaký vybrat způsob zapínání bot, především těch dětských. Na výběr totiž nemáme jen mezi tkaničkami, zipem nebo sucháčem. Jsou i modernější vychytávky jako například stále oblíbenější lankový systém zapínání BOA. Podíváme se na všechny tři druhy zapínání a něco víc si povíme právě o BOA.

Správně vybraná obuv by na noze měla pevně držet, na tom se asi shodne většina z nás. Tím spíše pokud chodíme opravdu hodně nebo po nerovném terénu, o běhání nemluvě. O to více je správné upevnění obuvi důležité u dětí. Obuv musí k dětské noze přiléhat, zároveň ji však nestlačovat a nepřiškrcovat. Noha včetně prstů musí mít svůj prostor, už proto že se během chůze zvětšuje a zmenšuje, tím jak došlapujeme. Děti nejen že chodí a běhají hodně, ale navíc ještě, zvláště v mladším věku, nemají zcela zvládnutou motoriku. Když se k tomu přidá příliš velká nebo nesprávně připevněná obuv je zaděláno na držkopády, slzy a odřená kolena - a to prostě nechceme.
Pokud si říkáte že ideální je prostě zvolit hodně volnou obuv, často prostě raději vzít větší velikost, tak bohužel ani to není správné. Chodit úplně naboso totiž není to samé jako chodit v v příliš volné obuvi. Už chůze nebo běh v ponožkách po parketové podlaze nebo schodech je něco úplně jiného než chůze či běh na boso, kdy máme úplně jinou přilnavost nohy a jistotu chůze.

Většinou si můžeme vybírat dětskou obuv se zapínáním na šněrování, tkaničku. Pak tu máme suchý zip nebo klasický zip, zdrhovadlo, případně jejich kombinace. Již více než 20 let však máme ještě další možnost, zvolit si systém BOA.

Zapínání obuvi systémem BOA je tu s námi již od roku 2001 a má velmi zajímavý původ. Jeho vynálezce Garry Hammerslag je totiž nadšeným snowboardistou. Když na svém snowboardu v Coloradu sjížděl hory, velmi ho obtěžovala a zdržovala manipulace s lyžáky při jejich obouvání. Bylo to zdlouhavé a v lyžařských rukavicích velmi neohrabané, boty nedržely tak jak by měly. Gary tedy začal experimentovat s lankovým systémem utahování, jehož vývoj úspěšně dotáhl do konce. Tehdy začala jeho spolupráce se značkami K2 a Vans a v roce 2001 přišly na trh první snowboardové boty s BOA zapínáním.

Co je systém BOA?

Zjednodušeně se jedná o velmi tenké lanko, buď ocelové, nebo většinou již plastové, které obepíná obuv stejně jako klasické tkaničky. Finta je v tom, že je lanko namotané na „knoflík“, otočný ovladač. Jakmile s ovladačem točíte, lanko se namotává a tím rychle, avšak jemně, dotahuje svršek obuvi k noze. Jakmile potřebujete obuv uvolnit, stačí jen kolečko vytáhnout nahoru; cvakne v něm a lanko je volné. BOA systém tak spojuje všechny výhody dohromady – je rychlý, velmi snadno se s ním manipuluje a zároveň obuv rovnoměrně přitahuje po celé délce lanka.

Píšeme zde o dětské obuvi, kde jsou tyto výhody ještě více vidět. Snad každé dítě zpočátku bojuje s tkaničkami, a správně je dotáhnout často neumí ani ve vyšším věku. Někdy proto ani tkaničky nepovolují a obuv si děti obouvají prozutím, což je nejhorší varianta – noha pak v botě pořádně nedrží. Zároveň je však většinou obuv na šněrování, pokud je správně dotažená, tím nejlepším způsobem zavírání obuvi.

Pak tu máme tak oblíbené zapínání na sucháč, suchý zip, tzv. velcro. Ano, je rychlé a většinou lepší než nesprávně dotažená šněrovací obuv. I tento způsob zavírání má však své nevýhody. Děti prostě pásky suchého zipu ledabyle přilípnou a utíkají za dobrodružstvím. Noha tím pádem není správně fixována. Navíc se suchý zip - stejně jako klasické tkaničky - během nošení povolujte a je třeba ho občas odtrhnout a znovu přichytit.

Systém BOA najdete nejen u lyžáků a běžecké či pracovní obuvi, ale i u ověřených výrobců dětské obuvi, například značky SUPERFIT, která s BOA spolupracuje již řadu let. Na Youtube přímo na kanálu BOA najdete spoustu videí jak to funguje.

Až si budete vybírat běžeckou obuv nebo boty pro své ratolesti, doporučujeme se na BOA pozeptat a vyzkoušet, je to opravdu snadné. Navíc je u BOA velmi nepravděpodobné že by se zavírání pokazilo, přece jen je dělané na zátěž a pravidelně testované. Když to vydrží na pracovních botách, vydrží to i na dětských. Pokud by se přece jen něco pokazilo, má BOA velmi milou službu pro své zákazníky. Stačí když na jejich webových stránkách vyplníte kontakt a ca za týden Vám od BOA dojde domů zdarma náhradní lanko i s otočným kolečkem a návodem na výměnu. Je to otázka pár minut…opravdu snadné, víme z vlastní zkušenosti!

Zdroj:
https://www.boafit.com
https://www.youtube.com/c/BoatechnologyInc
https://www.superfit.com/en/

 

 

 

 

Odeslat článek známému   Vytisknout