JAK V ZIMĚ PEČOVAT O BOTY

JAK V ZIMĚ PEČOVAT O BOTY
Zimní obuv vyžaduje výrazně větší ošetření než obuv letní. Boty v zimě je potřeba chránit nejen před vodou a sněhem, ale i před posypovou solí.
Chcete, aby Vaše boty vydržely víc než jen jednu sezonu? Dodržujte pár jednoduchých zásad a uvidíte, že pravidelně ošetřované boty Vám budou ještě dlouho sloužit.
IMPREGNUJTE
 
Ještě než vyrazíte v nových botách z domu, je nutné koženou, semišovou i textilní obuv naimpregnovat. Vždy zvolte vhodnou impregnaci dle typu materiálu, který má být impregnován.
Raději se vyhněte levným impregnačním sprejům. Ty nemusí být stoprocentně účinné a navíc hrozí, že na jemné přírodní kůži zanechají fleky, poškodí svršek. Impregnační sprej nastříkejte přibližně ze vzdálenosti 20 centimetrů, nechte zaschnout a poté nanesení zopakujte. Dvě vrstvy jsou dostačující. Pokud se však přípravek stále vsakuje a nestéká, můžete s klidem aplikovat ještě třetí vrstvu.
Impregnovat byste měli i v období, kdy boty nenosíte, protože zejména kožené materiály mají tendenci začít vysychat. Zpravidla platí, že impregnovat je třeba vždy, kdy se vám zdá, že obuv ztrácí odolnost vůči vodě. Hladkou useň ošetřovanou krémy a oleji impregnujte přibližně jednou za 4 až 6 týdnů; pokud ji však budete nosit do zmrzlého sněhu, který povrch obuvi odírá, pak klidně i 1 až 2x týdně. Obuv ze semiše - veluru, textilu i nubuku je vhodné impregnovat častěji, obzvlášť pokud boty nosíte denně.

PO NÁVRATU DO SUCHA OBUV OTŘETE, OČISTĚTE A NECHTE POMALU VYSCHNOUT

Vlhkost, mokro a posypová sůl mohou způsobit popraskání, nabobtnání, či mapy na povrchu materiálu obuvi, proto hned jak přijdete domů, otřete obuv vlhkým hadříkem, zvláště byla-li vystavena účinkům posypové soli. Než boty znovu obujete, je důležité je nechat pořádně vyschnout a vyvětrat, ale pomalu při pokojové teplotě, nikdy ne přímo na topení. Správně byste měli obuv střídat obden, právě proto aby mohla dobře vyschnout. Bezprostřední blízkost tepelných zdrojů může zdeformovat tvar boty. Kůži často hrozí popraskání, či ztvrdnutí. Boty sušte raději volně, příp. je alespoň vycpěte novinami, které vtáhnou vlhkost.

 

POUŽÍVEJTE NAPÍNÁKY, A TO CELOROČNĚ

Napínáky do bot jsou velkým pomocníkem nejen pro správné vyschnutí obuvi. Díky nim si boty zachovají svůj tvar a omezuje se tvorba nehezkých vrásek na svršku; díky napínákům do obuvi se vyrovnají a vyhladí. Pokud máte v botách na napínáky, je to úplně jiný pocit když si je nazouváte. Nejlepší je samozřejmě používat napínáky dřevěné, nelakované, které nejlépe sají vlhkost. Cedrové napínáky mají dokonce přirozenou vůni a díky látkám obsaženým ve dřevě i odpuzují moly. Pěnové napínáky jsou vhodnější na cesty nebo například do nazouváků s otevřenou patou.
 

Péče podle materiálů:

Obuv z hladké kůže (usně)

Abychom zachovali strukturu hladké kůže, je potřeba boty pravidelně čistit. Podle stupně znečištění použijeme čistící kartáč, příp. jen houbičku, lehce navlhčený hadřík a přípravek Multi clean. Poté boty osušíme a následně vyživíme krémem pro konkrétní druh usně s možností výběru požadované barevné varianty. Ideální volbou je ekologický Leather cream s obsahem včelího vosku. Krém se musí rovnoměrně rozetřít a nechat vsáknout do kůže. Speciální péči věnujte švům, tato místa jsou náchylná k prvním známkám poškození. Na závěr naneseme již zmíněnou impregnaci, která boty nejen naimpregnuje, ale navíc chrání proti opětovnému znečištění.

Semiš, Velur a Nubuk (vlasová useň)

U těchto materiálů se jedná o speciálně upravenou přírodní useň, kterou poznáte podle jemného (nubuk) nebo vyššího vlasu (semiš, velur). Základem pro údržbu je krepový kartáč a kartáč se štětinami. Gumovým povrchem se obuv zbaví nečistot, kartáčem se štětinami se pročeše a zdrsní povrch. Materiál vyčistěte s použitím čistící pěny Combi clean & care a následně vyživte přípravkem VELOURS NUBUCK CARE ve spreji nebo v natírací lahvičce; obojí bezbarvé i v barvách. Na závěr použijte impregnaci. která ochrání obuv před vlhkem a vodou, vsuňte napínáky, které boty krásně vyhladí a pomůžou jim zbavit se vlhkosti. Ze správně naimpregnovaných semišek voda a špína sjede často lépe než z hladké kůže, opravdu.

Textil

Textilní materiály vsakují nečistoty, k čištění je tedy vhodné použít přípravek Multi clean, který nanesete na houbičku a tou jemně otřete povrch. Textilní materiál nepotřebuje vyživit, po oschnutí můžete tedy rovnou přejít k impregnaci. Ta hraje v péči o látkové boty důležitou roli, nejen že zabraňuje vlhkosti, ale také usnadňuje čištění a brání opětovnému znečištění obuvi.

Odeslat článek známému   Vytisknout