Jak čistit obuv z ovčí vlny - plsť, filc, merino, loden a podobné "chlupaté" materiály

Jak čistit obuv z ovčí vlny - plsť, filc, merino, loden a podobné "chlupaté" materiály

V poslední době se objevuje stále více výrobků z rouna - ovčí vlny, lodenu, plsti či filcu (což je z němčiny převzatý výraz pro plsť). Podívejme se blíže jak tyto materiály správně udržovat a čistit. Hned na začátku vám prozradíme, že je to překvapivě snadné; není se čeho bát. Vždyť třeba klasické válenky jsou léty ověřenou obuví do drsné ruské zimy.

V článku níže se budeme věnovat pouze obuvi vyrobené z pravé ovčí vlny - rouna. Obecně platí, že v případě rozporu má vždy přednost doporučení výrobce obuvi.

Budeme rádi, když si trochu počtete; pokud máte zrovna naspěch, tak odkazujeme rovnou na vhodné přípravky německé značky SHOEBOY´S:
Sada na čištění Power Cleaner Set, na tomto odkazu. V ní máte jak čistící pěnu, tak i houbičku.
K ní doporučujeme i tento kartáček Perlon & mosaz, ZDE.
Případně, máte-li již doma náš bestseller čistící pěnu Combi Clean & Care, můžete použít ji.

Ovčí vlna je velmi ekologický materiál, což jen potvrzuje jeho současné znovuobjevení. Prostě zase přichází do módy a nachází si cestu i do jiných obchodů, než jen těch s tradičními kroji a folklorním sortimentem vůbec. Ostříháním ovčí vlny se získává rouno, které se pak dále zpracovává podle zamýšleného účelu použití výrobku. Na rozdíl od kožešin se žádné zvíře kvůli vlně nezabíjí, to je dobré vědět. Standardní ovčí vlna na výrobu obuvi je většinou buď z klasických plemen ovcí, nebo z plemena merino, o té píšeme v tomto samostatném článku. Z pohledu péče o obuv v tom není rozdíl.
Stejně tak se zde nezabýváme různými druhy zpracování rouna ani technologiemi výroby. Kdo se zajímáte o rozdíly mezi plstí, lodenem, hubertusem a dalšími, mrkněte na wiki.

Ovčí vlna je úžasný materiál, který, jako jeden z mála, hřeje i když je mokrý. Zároveň je vlna prostupná pro pot, takže máte méně zpocené nohy. Rovněž je přirozeně vodoodpudivá, protože obsahuje voskový tuk lanolin (možná znáte z kosmetických výrobků).

Základem péče o plstěnou obuv je:

  • nechat obuv dostatečně vyschnout; ideálně obuv střídat a obden prostřídat s jiným párem
  • obuv vždy nechávat pomalu vyschnout při pokojové teplotě (nikdy přímo u topení nebo zdrojů tepla)
  • po vyzutí do obuvi vložit napínáky v odpovídající velikosti, ideálně dřevěné, najdete je například ZDE
  • svršek obuvi, je-li jen lehce špinavý, stačí otřít vlhkým hadříkem, nebo vzít na zbytky bláta jemný kartáček perlon - mosaz
  • je-li svršek více špinavý, použijte pouze šetrnou čistící pěnu bez rozpouštědel; rozpouštědla a agresivní čističe z vlny odstraňují mj. lanolin, její přirozenou ochranu, a tím byste se připravili o část výhod. Vlna jako taková se vlastně právě kvůli lanolinu moc nešpiní. Doporučujeme buď Power Cleaner pěnu v sadě s houbičkou, nebo Combi Clean&Care pěnu a k ní houbičku. Jak je použít najdete v jejich popisku. Obě pěny mají v sobě i trochu impregnace, takže pomáhají proti zašpinění a provlhnutí.
  • po zaschnutí čistící pěny doporučujeme impregnovat šetrnou impregnací bez rozpouštědel, například tuto ekologicky ohleduplnou Perfect Protect v pumpičkovém rozprašovači; obuv se bude méně špinit a lépe odolávat vodě
  • nechte impregnaci dokonale zaschnout; pokud Vám připadne povrch sešlý a chtěl by oživit, můžete zkusit přejet buď jemným kartáčekem perlon - mosaz nebo zdrsňovací houbičkou ze sady Power Cleaner Set; vždy nejprve vyzkoušejte na málo viditelném místě, zda výsledek odpovídá Vašemu očekávání

Více k péči o boty není co dodat, jak jsme psali již v anotaci, je to snadné. Vždyť filcáky, filcové boty, ale i kalhoty a další doplňky nás provázejí již stovky let. Pokud jste dostali chuť pořídit si nějaký pár z ovčí vlny, podívejte se na odkazy níže.

Modely z merino vlny má v kolekci na jaro/léto 2020 například německá značka Jana shoes. Loden pak najdete například v chystané kolekci na sezónu podzim/zima 2020/2021 rakouského výrobce obuvi Legero. Legero používá loden od tradičního rakouského výrobce, rodinné firmy Loden Steiner. Ten odebírá rouno výhradně od místních chovatelů, a je tak zajištěno jak správné zacházení se zvířaty, tak i krátké dopravní trasy. Takže ekologicky ohleduplné, což my máme rádi.

Odeslat článek známému   Vytisknout